Rajd odbył się w dnach 18 – 19 czerwca. Ekipa przeszła trochę zmian personalnych i organizacyjnych, przybrała nazwę „Do Celu” i w nowej odsłonie ruszyła realizować kolejny cel.

Tym razem wyruszyliśmy w trasę Wrocław – Wysowa Zdrój a naszym celem było wsparcie rehabilitacji Filipa Salamona którego znamy już z jednej z poprzednich edycji rajdu.

Nasz rajd objęty był Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia!

Uczestnicy rajdu:

  1. Janusz Rodak „Prezes” – emeryt
  2. Aleksander Samofał „Bestia” – mechanik
  3. Jarosław Zaborowski „Duracel” – informatyk
  4. Dawid Salamon – ojciec Filipa
  5. Ruslan Khaliavka – informatyk

Otwarcie rajdu

Start zaplanowany był na 8:30 z wrocławskiego Welodromu. Na otwarcie rajdu przybyli specjalni goście, którzy w imieniu całej grupy zostali przywitani przez Dawida Salamona, występującego w roli konferansjera i prowadzącego całe otwarcie. Goście zabrali głos a następnie odbyło się wręczenie specjalnych Filipowych medali. Po wspólnych dwóch okrążeniach Welodromu, kolarze ruszyli w kierunku Czerwionki.

Lista gości:

  1. Edyta Skuła Radna Rady Miejskiej Wrocławia
  2. Dyrektor Generalny firmy Fortaco Wrocław, Pan Adam Czerwiec
  3. Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Pan Kazimierz Kimso
  4. Członkowie Stowarzyszenia Kolarzy Dolnośląskich na czele z Panem Henrykiem Surmą, Panem Mieczysławem Żelaznowskim i Panem Edwardem Gleniem
  5. Prezes Stowarzyszenia Wrocławski Welodrom im. Wernera Józefa Grundmanna, Pan Rafał Berg

Wszystkim gościom w tym miejscu pragniemy podziękować za przybycie i wsparcie dla naszych inicjatyw. Bardzo miłym akcentem była obecność chłopaków z DzikiTeam wraz z upominkiem dla Filipa.

Dziękujemy panom ze Straży Miejskiej, którzy opowiedzieli o bezpieczeństwie na drodze w czasie kolarskich imprez i eskortowali nas do granic miasta.

Szczegóły trasy

Trasa rajdu mierzyła 435 kilometrów i była podzielona na dwa etapy, Wrocław – Czerwionka (192 km) i Czerwionka – Wysowa (243 km). Przebieg trasy przedstawia poniższa mapa.

Pełny ekran

Pierwszy i drugi dzień rajdu

Pierwszy upalny dzień rajdu przebiegł bez większych problemów na trasie. Dobre samopoczucie i humory dopisywały do samego końca, jedyną przeszkodą była temperatura powietrza. Po drodze było sporo okazji do dystrybuowania informacji o pomocy dla Filipa i propagowania działalności charytatywnej jako wartościowej idei. Ta część trasy zakończyła się w Czerwionce pod domem Filipa, gdzie zaproszeni zostaliśmy przez jego rodzinę na wspaniałą kolację w ogrodzie.

Drugiego dnia temperatura niestety wzrosła co miało duży wpływ na przebieg rajdu. Konieczność częstszych niż pierwszego dnia przystanków w celu nawodnienia i krótkiego odpoczynku wydłużyła czas przejazdu i do Wysowej grupa dotarła już po zmroku. Na miejscu powitał nas przesympatyczny właściciel kompleksu domków Malowane Chaty fundując nam poczęstunek w postaci świetnej miejscowej pizzy 🙂

Ciekawe miejsca po drodze

O ile kolarze nie mogli sobie pozwolić na postoje w celach krajoznawczych, to ekipa fotograficzna miała czasem chwilę aby rzucić okiem (a właściwie obiektywem) na kilka atrakcji po drodze. Niewątpliwie należała do nich Pszczyna i Wadowice, nie dało się też nie zauważyć kościoła w Skrzydlnej czy zamku i rynku w Toszku.

Pobyt w Wysowej

Pobyt w Wysowej stanowił dalszą część kwesty prowadzonej w czasie trwania rajdu. Doskonałą okazją do przekazywania informacji o naszym celu były przejażdżki rowerowe szlakiem miejscowych perełek architektury drewnianej (Hańczowa, Skwirtne, Kwiatoń) gdzie budziliśmy spore zainteresowanie turystów. Atrakcyjną propozycją na krótkie wyprawy po okolicy jest też niewątpliwie trasa do Zamku Zborów (Hrad Zborov) w Zborowie (Słowacja).

Wyjątkowym wydarzeniem było nawiązanie kontaktu z panem Michałem Paszkowskim, miłośnikiem Wysowej i autorem, między innymi, tego przewodnika. Podczas wspólnie spędzonego wieczoru omówiliśmy możliwości wzajemnej promocji i współpracy.

Czas spędzony w Wysowej Zdrój był również okazją do przekazania funkcji i obowiązków „prezesa” grupy Olkowi Samofałowi. Temu wydarzeniu towarzyszyła specjalnie przygotowana ceremonia 😉

Galeria zdjęć

Filmy

Wsparcie Filipa:

Aby przekazać darowiznę wpłać na konto, podając poniższe dane:

Odbiorca:
Fundacja Dzieciom
“Zdążyć z Pomocą”

Alior Bank S.A., nr rachunku:
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Tytułem:
25489 Salamon Filip
darowizna na pomoc
i ochronę zdrowia


Poniżej kilka słów od Filipa na naszej rajdowej ulotce.